Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Aktualijos

Svarbiausi 2024-ųjų rinkimai vyks JAV ir Lietuvoje

Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, pasaulis išgyvena milžiniškų geopolitinių slinkčių laikotarpį. Svarbiausios jų – buvusių santykių tarp Vakarų demokratijų ir Vladimiro Putino Rusijos byrėjimas ir augantis Rusijos bei Kinijos bendradarbiavimas, stengiantis stiprinti viena kitą. Kinija sudaro sąlygas Rusijos ekonomikai nepatirti itin didelio nuosmukio, o Rusija Kinijai atsilygina tuo, kad tebėra reali karinė grėsmė demokratiniam pasauliui, konkrečiai – demokratinei Europai, ir tikisi tokia išlikti. Nuolat spaudžia demokratijas, o tai sudaro palankesnes sąlygas diktatūroms, ypač galingiausiai jų – Kinijai, siekti joms naudingesnės geopolitinės aplinkos.

Tokioje realybėje labai svarbu suvokti, kad diktatūrų veiksmai ir jų evoliucijos trajektorija yra gerokai lengviau prognozuojami nei demokratijų. Kaip Kinijos diktatorius Si Dzinpingas 2023-iaisiais, taip ir Rusijos Vladimiras Putinas 2024-aisiais rinkimus laimės dar nepaskelbus jų datos, nes juk tai – diktatūros. Tad didžiausią įtaką ateičiai turės ne tai, kokia bus diktatūrų politika ar kurie lyderiai joms vadovaus, nes čia pokyčiai vargu ar įmanomi, o tai, kurie lyderiai vadovaus demokratinėms valstybėms, kokia bus šių lyderių politika ir įtaka vienijant demokratijas, skatinant pažangą ir taip ne tik stiprinant demokratinį pasaulį, bet ir verčiant diktatūras prie demokratijų prisitaikyti, o ne bandyti karais keisti joms nepatinkančią realybę.

Viena tų demokratinių valstybių, kurių vaidmuo bus itin svarbus, be jokių abejonių, yra Ukraina. 2024-aisiais joje turėjo vykti prezidento rinkimai, tačiau visų pirma nėra aišku, ar tebesitęsiant Rusijos pradėtam karui jie įvyks. Dar svarbiau pastebėti, kad, vertinant Ukrainos prezidento ir visos šalies milžinišką įtaką demokratinio ir viso pasaulio ateičiai, būtina aiškiai suvokti, kad ši įtaka visų pirma pasireiškia didvyrišku pasipriešinimu kare prieš Rusijos vykdomą invaziją, kaip ir pastangomis ne tik išlikti, bet ir sustiprėti. Tačiau tai, kokią paramą gaus Ukraina, koks vieningas bus šią paramą teikiantis demokratinis pasaulis ir kaip sėkmingai išnaudos šį santykių su Rusija atšalimo bei Rusijos įtakos mažėjimo laikotarpį, daug labiau priklausys nuo kitų demokratijų, visų pirma galingiausių, tokių kaip JAV, bei tų, kurioms demokratinio pasaulio stiprėjimas yra aktualiausias, nes jos yra pasienyje su Rusija, taigi, tokių kaip Lietuva.

Panašūs straipsniai: