Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Aktualijos

STT ir VSD turėtų tirti, ar Lietuvoje nėra įgyvendinama V. Putino sistema „Varžtelis“ 

Pastaroji Seimo kadencija, ypač aktyviai reiškiantis oligarchui Ramūnui Karbauskiui, išsiskyrė nuolatiniais skambiais pareiškimais apie tai, kad bus kuriamas valstybinis bankas, valstybinių vaistinių tinklas, draudžiama azartinių lošimų reklama, o alkoholiu bus prekiaujama tik specializuotose parduotuvėse. Šios valdančiosios daugumos gerbėjai ir liberalų bei konservatorių oponentai tai iš karto priskiria neišpasakytam R. Karbauskio ir jo partnerių tyrumui bei politiniam idealizmui. Labai norėtųsi tuo patikėti, bet nėra lengva, nes jei kalbėtume apie idealizmą, tai idealistai, turėdami Seime daugumą, visus šiuos sprendimus būtų ne tik deklaravę, bet ir priėmę, o karbauskinio tipo idealistai nieko panašaus nepadarė – šiais sprendimais tik pamojavo piliečiams prieš nosį, pasimaivė, o vėliau juos padėjo į stalčių ir tik dabar, artėjant rinkimams, vėl išsitraukė.

Todėl visi šie skambūs pareiškimai atrodo panašesni į populizmą prieš rinkimus, kurio tikslas – rinkimus laimėti piliečiams prikabinus makaronų apie tai, kaip geroji karbauskinė valdžia kovoja už paprastą žmogų su blogu, piktu ir godžiu verslu. Bet ir ši versija gali būti klaidinga, jei prisiminsime situaciją su azartinių lošimų reklamos draudimu. Valdantieji pasiūlė uždrausti šią reklamą (mūsų redakcijos įsitikinimu, tai jau seniai turėjo būti padaryta), tačiau vėliau ne šiaip persigalvojo ir draudimo neįvedė, bet prieš persigalvodami dalyvavo daugybėje susitikimų su šiandien įtakingiausios internetinės žiniasklaidos verslo atstovais. Iki šiol lieka paslaptis, apie ką asmeniškai susitikime su bene įtakingiausios internetinės žiniasklaidos vadovu kalbėjo oligarchas R. Karbauskis, dėl kokių idealistinių valstybės ir žiniasklaidos funkcionavimo principų šie vyrukai tarėsi. Faktas tik tas, kad po šių susitikimų azartinių lošimų reklamos draudimas buvo atidėtas ir labai siauras žiniasklaidos ratelis praturtėjo trimis ar daugiau milijonų eurų. Kaip, beje, ir iš internetinių azartinių lošimų milijonus uždirbantis verslas, mat jo pelnas dėl reklamos draudimo atidėjimo gerokai išaugo.

Tiesa, kitais atvejais gauti informacijos apie akivaizdų R. Karbauskio dalyvavimą panašiuose procesuose mums nepavyko. Tačiau koks skirtumas, kas tariasi, kad valdžios grasinimai nebūtų realizuoti? Esmė nesikeičia, nes bet kuriuo atveju tokia situacija, kai iš pradžių valdžia deklaruoja, kad priims verslui labai nepalankų sprendimą, o vėliau vyksta tylūs procesai ir po jų baisusis sprendimas atidedamas, labai primena nusikalstamame pasaulyje taikomą metodą, kuris daugeliui žinomas pavadinamu reketas. Tik mafija įremia ginklą ir pažada nušauti ar bent jau suluošinti, jei nemokėsi duoklės, o šiuo atveju galima manyti, kad verslui į galvą įremiamas politinis sprendimas, galintis sumažinti verslo pelningumą ar net keliantis grėsmę jo egzistavimui, ir tada kažkas gaunama mainais, kad to nebūtų. Ir nebūtinai pinigai – juk galima atsiskaityti teigiamais straipsniais žiniasklaidoje, Kremliaus ir kitokio tipo trolių komentarų įsileidimu, kad būtų dergiami valdžios oponentai, visokie konservatoriai ir liberalai, tad rinkimus vėl laimėtų oligarchinė nomenklatūra. O verslai, neturintys žiniasklaidos priemonių, gali atsiskaityti ir kitais būdais, tarkim, pažadėti prieš rinkimus išpirkti reikiamą poziciją regioninėje ar kitokioje žiniasklaidos priemonėje. Tai yra labai pavojingas reiškinys – juk kalbame ne šiaip apie galimą korupciją, bet apie visos valstybės ir demokratijos užvaldymą. Apie įtakos tinklą, kuris į korupcinius santykius gali įtraukti visą Lietuvą.

Panašūs straipsniai: