Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Visuomenė

Socialinė erdvė – visai kaip cigaretės: plaučių vėžio nesukelia, bet smegenis tirpdo

Cagle cartoons pieš.

Įsivaizduokite, kad užsukate papietauti į senamiesčio kavinę. Ji sausakimša, visi staliukai užimti, žmonės juokiasi, bendrauja, laukia savo kotletų. Ant kiekvieno staliuko – ne tik po vazelę su gvazdiku, bet ir po peleninę pastatyta. Visi – net ir nėščiosios – peša dūmą kaip senais laikais. Ir ne kokius aikosus rūko, o tikras cigaretes. Kai kurie dar ir viskiu užsigeria, o tada, laukan išėję, sėda prie vairo lyg niekur nieko.

Tokių vaizdų dabar galime prisižiūrėti nebent filmuose apie septintą ar aštuntą dešimtmetį. Gal ir gerai – civilizuotame pasaulyje jau seniai žinoma, kad rūkymas, kaip ir alkoholis ar riebus maistas, sveikatai kenkia, o sveikata, bent jau fizine, šiandien rūpintis madinga. Vietoj saldainių vaikai darželiuose gauna liofilizuotų uogų, čipsus ir bomžpakius prekybos centre pirkti dažnam norisi tik atidžiai įvertinus, ar aplink nėra pažįstamų žmonių, o mieste maratonai bėgami kas antrą savaitgalį – risnoja net senoliai, į kuriuos pažiūrėjęs pamanytum, kad gal nuo giltinės sprunka.

Gražu žiūrėti, kaip apvalėme ir išpuošėme savo fasadus – tai, kas atrodė visai normalu prieš 30 metų, šiandien dažną priverstų nervingai kilnoti antakius. Žmonėms juk rūpi fizinė sveikata. Emocinė kol kas, deja, nelabai, nors jos būklei įtaką daro visa gausybė veiksnių. Aptarsiu tik vieną – informacinę erdvę, kuri dėl socialinių tinklų dar labiau išsipūtė ir mus pasiekia tiek daug įvairaus turinio, kad net kelių gyvenimų nepakaktų visam kiekiui prieinamos informacijos apdoroti.

Stebint tiek lietuvišką, tiek vakarietišką socialinių tinklų erdvę, akivaizdi viena ryški tendencija – kuo turinys kvailesnis, paviršutiniškesnis, tuštesnis, tuo daugiau peržiūrų surinks. Ir taip yra ne todėl, kad intelektinis, kritiškiau mąstyti kviečiantis turinys neegzistuoja: Lietuvoje, pavyzdžiui, Tapinas, Skirmantas, De Mico jutube renka po 30–100 tūkst. peržiūrų, bet Katleris, Stonkus ir į pensiją išėjęs radistas gali surinkti ir 500 tūkst., kai riebiai keikiasi ir blevyzgoja apie panas ir tūsus. Gal snobiškai ir seniokiškai nuskambės, bet peršasi išvada, kad ne intelektinio turinio labiausiai trūksta (jo, žinoma, tikrai galėtų būti daug daugiau), bet tokio turinio vartotojų. Ir tai – ne tik Lietuvos problema.

Panašūs straipsniai: