Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Visuomenė

Ryškiausios pirmosios ponios, kurių lyderystė galėtų įkvėpti D. Nausėdienę

GettyImages nuotr.

„Varškės kremą tolygiai paskleisti ant tešlos sluoksnio ir kepti 130 laipsnių orkaitėje, naudojant viršaus ir apačios funkciją, kol pagrindas iškeps, o varškės kremo viršus įgaus gražią geltono kepinio spalvą“, – tai ištrauka iš prezidentūros svetainėje paskelbto pranešimo, kai mūsų šalies pirmoji ponia Diana Nausėdienė nutarė su tauta pasidalinti savo velykinio pyrago receptu.

Vertinant praėjusią Gitano Nausėdos kadenciją, velykinio pyrago receptas turbūt buvo vienas įsimintiniausių ir daugiausia dėmesio sulaukusių pirmosios ponios veiksmų, nukreiptų į plačiąją visuomenę. Be jokios abejonės, tai miela, tačiau ar tai tikrai yra tokia lyderystė, kokią galėtų demonstruoti ponia Nausėdienė? Galbūt daugiau savo dėmesio ji galėtų skirti moterų teisėms, socialinei nelygybei ir teisingumui?

Žinoma, piliečių daugumos išrinktas prezidentas yra tas, kuris turi valdžią ir daro įtaką valstybėje vykstantiems procesams, tačiau šalia jo esantis žmogus taip pat gali daryti įtaką, vienyti ir keisti valstybę. Tereikia ryžtis tokią lyderystę demonstruoti. Būtent todėl šiame numeryje D. Nausėdienei pradedant žengti kartu su G. Nausėda jau antrosios kadencijos keliu nusprendėme pasidalinti pavyzdžiais, kokią įtaką valstybei gali daryti pirmosios ponios.

Pirmosios ponios vaidmenį apibrėžė JAV

Jungtinėse Valstijose, kitaip nei visame pasaulyje, pirmosios ponios vaidmens istorinės ištakos bene seniausios. Arbatėlę savo vyro šešėlyje gurkšnojančios ponios portretas JAV niekada nebuvo suprantamas, nes pirmoji ponia yra tas žmogus, kuris nuo seno savanoriškai imasi įvairių iniciatyvų, įsitraukia į labdaringas ir kitas visuomenei naudingas veiklas.

Prezidento žmonos vaidmenį dar XVIII a. apibrėžė pirmasis šalies vadovas George’as Washingtonas. Jis nusprendė, kad jo žmona Martha turės atlikti tam tikras pareigas viešajame gyvenime ir kiekvieną penktadienio vakarą prezidento rezidencijoje priims svečius, vakarieniaus ir apie svarbius klausimus diskutuos kartu su vyriausybės pareigūnais ir užsienio šalių politikais.

Pernai „YouGov“ atliktoje apklausoje amerikiečių buvo prašoma įvertinti buvusias pirmąsias ponias. Vienos palankiausiai vertinamų – Rosalynn Carter ir Michelle Obama. Beveik pusei apklaustųjų jos atrodė kaip išskirtinės šios pozicijos atstovės.

Panašūs straipsniai: