Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Aktualijos

P. Gebrauskas: „Michelin“ žvaigždės naudingos ir Lenkijos, ir Lietuvos NT rinkoms“

Su George’u Azaru (Kairėje), jungtinės karalystės, Dubajaus ir saudo arabijos „Sotheby’s International Realty“ pirmininku ir generaliniu direktoriumi, ir Natalie Mik (viduryje), „Sotheby’s International Realty“ europos, vidurinių rytų, indijos ir Afrikos regiono vadove.

Rusijos karas Ukrainoje paskatino ne tik dalį Lietuvos piliečių aktyviau orientuotis į kitų valstybių rinkas, bet ir nerimastingas diskusijas apie Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinkos ateitį: kas jos laukia, ar šiuo metu stagnuojanti rinka atsigaus, ar vis dėlto žengsime į NT rinkai ir investuojantiesiems į Lietuvos NT ne tokią patrauklią ateitį?

Šiuos klausimus nusprendėme užduoti Pauliui Gebrauskui, vienam ryškiausių Lietuvos NT, ypač prabangaus, rinkos ekspertų ir verslo lyderiui, šiemet įgijusiam teisę Lenkijos rinkoje atstovauti, tikėtina, solidžiausiai prabangiu NT prekiaujančiai bendrovei pasaulyje „Sotheby’s International Realty“.

Tuo metu, kai susidaro įspūdis, kad vykstant Rusijos karui Ukrainoje visi bijo, jog mūsų regione investicijos į NT trauksis, Jūs ryžtatės žengti į Lenkijos rinką. Kaip tai paaiškintumėte?

Manau, kad atsakant į šį klausimą būtina pabrėžti, jog Rusijos grėsmė buvo nuolat, tačiau tokio dėmesio demokratijų gynybai nuo Rusijos, kokį matome šiuo metu, dar niekada nebuvo. Taigi, jei kalbame apie saugumo įtaką rinkai, reikia pasakyti, kad šiandien saugumas auga, o ne mažėja, tik prireiks laiko, kad tai suprastų didesnė dalis investuojančiųjų į NT.

Beje, žurnalas „Forbes“ Lenkijoje klausė lygiai to paties klausimo ir nustebo išgirdę mano atsakymą, kad būtent dabar, pradėjus investuoti į gynybą, saugumas auga. Be to, manau, kad Lenkija yra viena iš regiono lyderių šiuo klausimu. Taigi, investuoju pačiu tinkamiausiu metu, kai rinka yra nerami, tačiau, ko gero, bręsta naujam augimui. O, žvelgiant į perspektyvą, NT rinkos cikliškumas yra ne toks kaip akcijų rinkos, kur kas antrus metus pasiekiami rekordai. Paanalizavus JAV NT rinką ir palyginus ją su Lietuvos NT rinka matyti, kad cikliškumas yra apie 14 metų, todėl tiek Lietuvoje, tiek Lenkijoje kitas ryškus bumas turėtų būti po 2030 metų.

O kaip bus su Lietuvos NT rinka? Tikriausiai sutiksite, kad mūsų galimybės apsiginti nuo Rusijos yra mažesnės, todėl tikimybė, kad rinka dėl karo įtakos stagnuos, bus gerokai didesnė.

Atsakant į šį klausimą, gal būtų svarbu priminti Pietų Korėjos, Izraelio ar Taivano pavyzdžius. Šios valstybės gyvena nuolatinės grėsmės šešėlyje, tačiau kiek kainuoja NT jų sostinėse? Žvelgiant į Seulo, Jeruzalės ar, pavyzdžiui, Taipėjaus kainas, akivaizdu, kad ne grėsmė nulemia kainas, o technologinė valstybės pažanga, tai, kiek jose yra žmonių, uždirbančių didesnius ir labai didelius atlyginimus, kiek yra verslų, gebančių konkuruoti globaliai ir išlaikyti talentus bei jų pritraukti. Tai paaiškina, kodėl, nepaisant nuolatinių Kinijos grasinimų, Taivano sostinė įvardijama tarp miestų, kuriuose būstas taps sunkiausiai įperkamas visame pasaulyje.

„Michelin“ žvaigždės, patekimas į šį gidą yra tas retas simbolis, kurių yra tikrai labai mažai ir kuris visame pasaulyje pripažįstamas kaip kokybės, virtuoziškumo, kulinarijos meno įvertinimas. Taigi, jei Lietuvoje restoranų, gavusių „Michelin“ žvaigždžių, skaičius augs, tai bus labai gerai, nes rodys, kad čia žmonės kuria, čia žmonės tiki savo valstybės, miestų, verslų ateitimi.

Taigi, daug svarbesnės yra naujienos, kad Lietuvoje „Teltonika“ investuos milijardus ir sukurs tūkstančius labai gerai mokamų darbo vietų, ar net naujiena, kad Lietuva pasidabino „Michelin“ žvaigždėmis, nes tai demonstruoja, kad mes judame į priekį ir tampame patrauklesni, kad čia gyventi, kurti, dirbti yra perspektyvu. Tada į tokią aplinką, į tokios valstybės NT investuoti apsimoka.

Be jokios abejonės, norint suvokti mūsų NT rinkos perspektyvą, būtina atsakyti ir į papildomus klausimus: kokią darbo jėgą atsivešime? Ar tenkinsimės pastarųjų metų tendencijomis, kai atvažiuoja daugiausia rusakalbių ir tai sukelia papildomų saugumo klausimų? Man labai imponuoja „Teltonikos“ ambicija pritraukti darbo jėgos iš Vakarų pasaulio, nes kuriamoms darbo vietoms reikia specifinių žinių. Kitas įdomus aspektas – rinkimai. 2024-ieji yra išskirtiniai, nes daugiau nei 50 proc. pasaulio gyventojų dalyvauja rinkimuose. Kalbantis su kolegomis įdomu pamatyti, kaip tai veikia NT rinką. Žinoma, pasaulio dėmesio centre yra JAV prezidento rinkimai. Tokiais metais paprastai stebimas sulėtėjimas, ypač spalį ir lapkritį. Jungtinės Karalystės investuotojai taip pat linkę sustoti ir palaukti rinkimų rezultatų. Manau, kad Lietuvoje ir Lenkijoje rinkimų įtaka nėra didelė, mus labiau veikia išoriniai veiksniai ir Lietuvos ekonomikos augimas.

Panašūs straipsniai: