Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Aktualijos

Neobankų era prasideda!

Staigus bankininkystės progresas ir finansinių paslaugų skaitmenizacija prasidėjo visai neseniai. Šio sektoriaus skaitmenizaciją paspartino Covid-19 pandemija, kai verslams teko itin ryžtingai keltis į skaitmeninę erdvę. O tai paskatino ir finansines institucijas persiorientuoti ir perkelti finansines paslaugas. Įvyko itin spartus technologinis proveržis; galima teigti, kad per pastaruosius dvejus–trejus metus realizavome proveržį, kuris natūraliomis sąlygomis būtų vykęs septynerius ar dar daugiau metų. 

Svarbus veiksnys finansinių technologijų rinkos augimui yra smulkių bei vidutinių verslų svarbos didėjimas ekonomikoms, ypač besivystančiose rinkose. 2021 m. duomenimis, Lietuvoje veikė daugiau kaip 87 tūkst. smulkių ir vidutinių bendrovių, o visoje Europos Sąjungoje smulkių ir vidutinių verslų skaičius siekė beveik 23 mln. Ekonomiškai šie verslai ir jų palaikymas yra labai svarbu, tačiau finansavimą tradiciniuose bankuose tokioms bendrovėms gauti žymiai sunkiau, nes jos priskiriamos didesnei rizikos grupei. Kaip tik todėl finansinių technologijų plėtra tampa ypatingai svarbi, nes finansinių technologijų sektorius padeda smulkiam ir vidutiniam verslui užsitikrinti finansavimą, o tai darydamas auga ir pats. 

Šiandien jau gyvename realybėje, kurioje skaitmeninio banko terminą žino kiekvienas: kasdienė bankininkystė be banko mobiliosios programėlės telefone neįsivaizduojama. Nekyla abejonių, kad tokį spartų tradicinių bankų žengimą į skaitmeninę rinką paskatino finansinių technologijų (angl. FinTech) įmonių kuriama konkurencija ir platus bei vis didėjantis jų paslaugų spektras. Vienas iš tokių veiksnių – neobankų, tai yra visiškai skaitmeninių bankų, sparti plėtra. Šiuo metu neobankų rinkos vertė siekia apie 66 mlrd. JAV dolerių, ir prognozuojama, kad iki 2030 m. ji sieks apie 2 trln. JAV dolerių. 

Atviroji bankininkystė – viena perspektyviausių finansinių technologijų sričių

Nors neobankai pradėjo kurtis dar 2009 m., jų populiarumas ėmė augti visai neseniai. Neobankai užkariauja vis didesnį pasitikėjimą tarp privačių vartotojų; o šiandien jau matyti tendencijų, kad neobankus renkasi ir vis daugiau smulkių bei vidutinių verslų.

Panašu, kad finansinių technologijų ir neobankų spartų augimą paskatino atvirosios bankininkystės konceptas ir vos prieš kelerius metus Europos Sąjungoje išleista antroji mokėjimo paslaugų direktyva, kuri leido finansinėms institucijoms dalytis vartotojų duomenimis tarpusavyje. 

Tai reiškia, kad atviroji bankininkystė tapo viena perspektyviausių sričių finansinių technologijų įmonėms, nes suteikė prieigą prie duomenų, kurie anksčiau nebuvo pasiekiami. Būtent dėl to vertinti kliento kreditingumą, likvidumą, pinigų srauto valdymą ir kitus finansinius pajėgumus tapo žymiai paprasčiau ir greičiau, – tai vyksta realiuoju laiku.

Panašūs straipsniai: