Ekonomika

MITA ėmėsi lyderystės skatinant inovatyvaus verslo plėtrą

Artūro Steponavičiaus nuotr.

Plėtrai ir realiems rezultatams pasiekti vien tik inovatyvių idėjų neužtenka. Jaunoms įmonėms svarbu ne tik finansavimas, bet ir tinkama ekspertų pagalba.

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) pagal iniciatyvą „Inovacijų konsultacinės ir paramos paslaugos verslui (InoSpurtas)“ nuosekliai siekia didinti įmonių inovatyvumą ir skatinti jas aktyviau plėtoti mokslinius tyrimus, eksperimentines veiklas, teikiant inovacijų konsultacines paslaugas. Ši iniciatyva įgyvendinama kartu su 10 partnerių, tarp kurių  – mokslo ir technologijų parkai bei verslo asocijuotos struktūros.

Konkurso dėka steigiasi jaunos įmonės

Vienas iš MITA tikslų – jauno verslo skatinimas. Agentūros teikiamos konsultacinės paslaugos sėkmingai prisideda prie naujų startuolių įsteigimo. MITA organizuoja konkursą „Ieškomas inovatorius!“, kuriame laimėję perspektyviausieji dalyviai įsteigia naujas technologines įmones ir gauna projekto „InoSpurtas“ paslaugas, tarp jų konsultacijas ir galimybę tobulintis pasaulinio lygio akceleratoriuose. Kitaip tariant, konkursas yra platforma, kurioje startuoliai gali pasitikrinti idėjas, o perspektyviausi – įsilieti į augančią Lietuvos startuolių ekosistemą. Per dvejus konkurso metus iš viso buvo įsteigtos 28 įmonės. Konkursas tęsiamas ir šiais metais.

Konkurse „Ieškomas inovatorius!“ galima išvysti visą spektrą idėjų. Vis tik, pasak MITA direktoriaus Kęstučio Šetkaus, labiausiai vyraujančios idėjos grindžiamos naujausiomis technologijomis: 3D spausdinimo, „blockchain“, dirbtinio intelekto, lazerių sprendimais.

Mato potencialą regionuose

Kaip pasakoja K. Šetkus, projektas „InoSpurtas“  unikalus tuo, kad turi daug partnerių skirtinguose Lietuvos regionuose, tad inovacijoms plėtotis suteikiama galimybė ne tik sostinėje. „Kaip rodo praktika, šalies regionuose įsikūrusios įmonės turi daug potencialo. Inovacijos diegiamos ne tik sparčiai kintančiose srityse, pavyzdžiui, finansų rinkose, tačiau ir tradiciniuose versluose, pavyzdžiui – maisto pramonėje“, – apie platesnį požiūrį į inovacijas kalba MITA direktorius.

Pasak K. Šetkaus, statistiškai save, kaip inovatyvų verslą, įvardina net 47 proc. Lietuvoje veikiančių verslų, tačiau apsiriboti jais nereikia, būtina ir toliau didinti apimtis. „Lietuvoje vyrauja mažos įmonės, todėl siekiant jų plėtros, tam, kad taptume globalesni, būtina tobulinti kuriamus produktus, ieškoti konkurencinių pranašumų ir naujų partnerių“, – įsitikinęs MITA direktorius.

Įmonės vis dar nedrąsiai naudojasi mokesčių -lengvatomis

Lietuvoje yra taikomos mokesčių lengvatos moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai (MTEP), kurios taip pat gali prisidėti prie inovacijų spurto visoje šalyje. Tačiau, ar jos pakankamos?

„Kaip tik šiuo metu vyksta mokesčių lengvatos peržiūra. Pastebime, kad svarbiausia suvokti, kokių reikia lengvatų, kad nauji įstatymai nebūtų tik administracine našta inovatyviam verslui“, –  pastebi K. Šetkus.

Pagal naujausius  Statistikos departamento duomenis, verslo sektoriaus išlaidos mokslo tyrimams ir eksperimentinei plėtrai (MTEP) 2017 m. sudarė 127,532  mln. eurų. „Nors visos šios rūšies veiklą vykdžiusios įmonės gali pasinaudoti reikšminga pelno mokesčio lengvata ir nemažai sutaupyti, tačiau buvo deklaruota tik apie ketvirtadalis šių išlaidų“, – pastebi MITA direktorius.

Kaip pastebi K. Šetkus, įmonės vis dar nedrąsiai naudojasi MTEP pelno mokesčio lengvatomis. „Ne visos įmonės, kurios vykdo MTEP, sugeba identifikuoti šias veiklas. Kilus neaiškumams, galima kreiptis į MITA, kuri nemokamai atlieka veiklos vertinimą ir pateikia ekspertines išvadas“, – sako K. Šetkus.

Tokiu būdu tiek mokesčių administratorius, tiek veiklą vykdanti įmonė bus užtikrinti, kad veikla atitinka MTEP reikalavimus. „Tikimės, kad tai paskatins daugiau įmonių atidžiau pažvelgti į savo veiklą ir identifikuoti MTEP, o sutaupytos lėšos iš pelno mokesčio lengvatos bus investuojamos į naujus projektus“, – komentavo MITA direktorius K. Šetkus.

Konkursas įkvėpė pradėti verslą

Karolis Basevičius ir Lukas Laurinavičius vieni tokių, kurie dalyvavo MITA organizuojamame startuolių konkurse „Ieškomas inovatorius!“. Dar konkurso metu įkūrė įmonę „Ionicum“, gaminančią sveikus ir ekologiškus užkandžius, kurie padeda skubantiems, užsiėmusiems ar mažai laiko turintiems žmonėms rūpintis savimi be papildomo laiko. K. Basevičius pripažįsta, kad būtent šis konkursas paskatino imtis verslo.

„Kelis mėnesius dirbome su MITA specialistais glūdindami ir grynindami idėją. Kiekviena darbo valanda įdėta į tuometinę verslo idėją, darė ją vis patrauklesnę, todėl rezultatas buvo įmonės steigimas“, – pasakoja K. Basevičius ir priduria, kad kai tiki tuo ką darai bei visi fundamentalūs rodikliai yra palankūs reikia nepraleisti progos.

„MITA specialistai pamatė potencialą, tai paskatino investuoti nuosavas lėšas ir įkurti įmonę, kuri vystosi ir iki šiol. Svarbu visus skonius suderinti taip, kad būtų pasiektas maksimalus rezultatas, nes nuo to priklauso produkto komercinė sėkmė. Kuriame produktą, kurio skonis skatina jį valgyti vėl ir vėl, tuo pačiu išlaikant maksimaliai daug funkcinių savybių, o tai mus išskirs iš konkurentų“, – sako K. Basevičius. 

 
Technologijų skautų veikla įsibėgėjo

Iniciatyvos „InoSpurtas“ dėka Lietuvoje taip pat pradėjo darbą pirmieji technologijų skautai, kurių tikslas  – naujų technologijų paieška versle. Pradėtos vykdyti iš esmės naujos technologijų paieškos (žvalgybos) paslaugos, kai skautas yra tarpininkas tarp Lietuvoje esančių technologijų, idėjų autorių ir sprendimų kūrėjų bei jų partnerių ir pirkėjų užsienyje. „Tai būtinas žingsnis siekiant stiprinti technologijų perdavimo procesus, skatinti aukštos pridėtinės vertės prekių ir paslaugų eksportą“, – pasakojo MITA direktorius Kęstutis Šetkus.

Technologijų skautas turi identifikuoti technologiją, įvertinti jos komercinį potencialą ir surasti galimybes šiai technologijai realizuoti. „Tikimasi, kad pasibaigus projektui ženkliai išaugs sudarytų technologijų perdavimo sutarčių skaičius, bus sudarytos sąlygos kurtis naujiems gaminių, paslaugų ar procesų prototipams“, – teigia MITA direktorius Kęstutis Šetkus.

Technologijų paieškos veikla jau demonstruoja pirmuosius rezultatus. Pavyzdžiui, „Biokosmetikos manufaktūra“ sukūrė gamybos technologiją, kurios metu iš svarainio lapų, sėklų ir minkštimo išskyrus fermentus, sukurta efektyvi ir bioaktyvi augalinės kilmės žaliava dermatologinėms priemonėms.  Kitas pavyzdys – įmonės „Geotestus“ sukurta technologija – reikšmingas dinaminio zondavimo įrangos patobulinimas, lėmęs naują papildomą viso grunto tyrinėjimų funkciją, kuri apima kokybės kontrolės užtikrinimą ir leidžia išgauti tikslesnius rezultatus, reikalingus pamatų projektavimui ir inžineriniams geologiniams tyrimams.

Jis įsitikinęs, kad kuriant inovacija jauniems žmonėms reikia palaikymo. „Svarbiausia tai, kad „InoSpurtas“ suteikia nepriklausomybę, priešingai nei pavieniai investuotojai, ir tai yra labai svarbus dalykas siekiant maksimalios motyvacijos, atsidavimo ir vėliau augimo“, – sako K. Basevičius.

Investavimas demonstruoja toliaregiškumą

„Žmogus, sukūręs vieną inovaciją, tikrai nesustos ir sėkmingai išvystęs kurs kitą, tai yra nenutrūkstama žmogaus prigimtis. Tuo tarpu valstybė, investuodama į inovatyvius startuolius yra išmintinga ir toliaregiška valstybė“, – įsitikinęs K. Basevičius.

MITA direktorius Kęstutis Šetkus pasakoja, kad pagrindinis „InoSpurto“ privalumas – tai kuriama pridėtinė vertė visai šaliai. „Inovacijos dažnais atvejais negali vykti tik su finansine parama. Inovatyviems jauniems verslams reikia ir pagalbos išsigryninti tikslams bei idėjoms“, – sako MITA direktorius ir priduria, kad intelekto vaisiai yra ne kas kitas, o garantas, kad atėjus pramonės revoliucijai, kai didžiąją dalį darbo perims robotai, liksime savo darbo vietose, nes siūlome ne mechaninį darbo atlikimą, o kūrybą.

Panašūs straipsniai: