Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Laisvalaikis

Metų fenomeno – „Kalmaro žaidimo“ – sėkmės paslaptis

Žalia lemputė, raudona lemputė ir visas pasaulis užkibo. „Kalmaro žaidimas“ (angl. „Squid Game“), žiauri ir sukrečianti išgyvenimo drama, – šviežiausias korėjiečių kultūros perliukas, dėl kurio pamišo visa planeta. Neprireikė nė keturių dienų po premjeros, kad serialas platformoje „Netflix“ nušluotų visus populiariausius kūrinius ir šautų į viršūnes. Neprireikė nė poros mėnesių, kad „Vans“ baltų sportinių batelių, kuriuos avi serialo herojai, pardavimas išaugtų beveik 8 tūkst. procentų.

456 žalius džemperius vilkintys žaidėjai, 6 kruvini ir žiaurūs žaidimai ir pagrindinis prizas – aukso puodas, atiteksiantis tik vienam laimingajam, kuriam pavyks išgyventi. Puode esanti pinigų suma gali pakeisti gyvenimą iš esmės. Filmo veikėjai prasiskolinę, beviltiški, smaugiami finansinių sunkumų, neturintys nė menkiausios prošvaistės savarankiškai atsistoti ant kojų. Jie yra visuomenės paraštėse, tai – žmonės, kurių turbūt niekas ir nepasigestų, tad visi 456 savo noru pasirenka sudalyvauti iš pirmo žvilgsnio nekaltai atrodančioje avantiūroje – juk tereikės žaisti vaikiškus žaidimus, kokius kadaise visi žaidė vaikystėje. Be to, ten, kur jie atvyks, dar ir valgyti duoda, kaukėti sargybiniai civilizuotai ir kultūringai bendrauja, mandagiai paaiškina taisykles. Deja, per pirmąjį žaidimą paaiškėja, kad situacija kiek keblesnė – jei praloši, mirsi.

„Kalmaro žaidimas“ tapo pačiu populiariausiu „Netflix“ kūriniu – per 28 dienas jį pažiūrėjo 111 mln. žmonių. Kosminiu greičiu išplitusi sensacija, masinis fenomenas turbūt šį tą pasako ir apie mūsų visuomenę. Tik ką?

Pasaulį pakerėjo korėjietiškas turinys

Turbūt viskas prasidėjo nuo hito „Gangnam Style“, o vėliau korėjietiškas turinys ir korėjiečių kultūra pamažu ėmė didinti savo gerbėjų gretas. Popgrupė „BTS“, korėjiečių dramos, merginų grupė „Black Pink“, „Oskarą“ nuskynęs filmas „Parazitas“, o dabar – ir „Kalmaro žaidimas“.

Serialo populiarumas – neįtikėtinas laimėjimas Pietų Korėjos pramogų kultūrai. Kartu tai ir įrodymas, kad „Netflix“ investicijos į Azijos šalių kuriamą turinį atsiperka. Šiek tiek ironiška, kad kūrinys, kuris „Netflix“ jau uždirbo 900 mln. JAV dolerių, kritikuoja skolų krizę, korėjiečių kapitalizmo nulemtą socialinę nelygybę ir korupciją. Beje, „Parazitas“ yra tematiškai artimas kūrinys – tiek šis filmas, tiek ir populiarusis serialas leidžia kiek atsikvėpti nuo holivudinių naratyvų ir įneša įvairovės į vienodą filmų dienotvarkę.

Nepaneigsi, kad „Kalmaro žaidimas“ žavi ir savo vizualumu. Ryškūs kostiumai, tapybiški kadrai, naivūs, vaikiški interjerai, spalvoti labirintai, ekstravagantiškos kaukės, milžiniška lėlė-robotas ir daugybė kitų detalių turbūt stipriai prisidėjo prie to, kad tiktoke išplistų filmukai, kuriuose mokoma pasidažyti, kad atrodytum kaip serialo veikėjas, Helovino kostiumams šiemet visi turėjo idėjų, o žalias treningas tapo šviežiausiu mados hitu.

Panašūs straipsniai: