Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Visuomenė

Lietuvių nuomonės formuotojų pasaulis – liūdna JAV pasaulio kopija

„Kuo ne Amerika?“ – taip savo organizuojamą kepsnių šventę pavadino vietinė įžymybė, 124 tūkst. sekėjų feisbuke turintis Mantas Stonkus, mėsgalių kepimo fiestą šiemet surengęs liepos 4-ąją. „Gudri data žinant, kad Amerikos nepriklausomybės dienos proga visi nori grill maisto, ane?“ – sekėjų klausė Misteriu Šašlyku ir BBQ entuziastu prisistatęs nuomonės formuotojas.

Ir išties, ar ne Amerika? Toks klausimas kyla stebint Lietuvos nuomonės formuotojus ir jais besižavintį jaunimą. Norisi garsiai jį ištarti, kai bandai įsiklausyti į dabartinių trisdešimtmečių pulsą ir suvokti, kuo jie gyvena, kas jiems svarbu, kokios vertybės jiems rūpi.

Feisbukas ir instagramas šiandien bene tiksliausiai atspindi jų realybės kronikas, o stebėdamas šias platformas gali sulipdyti ryškų dokumentinį pjūvį. Ir jis perša vieną išvadą – veikiausiai esame ne maža valstybė prie Baltijos jūros, turinti agresyvią kaimynę pašonėje, o 51-oji JAV valstija, kuriai jokios grėsmės nebaisios, tad galime ramiai vartyti kepsninėje mėsgalius, švęsti liepos 4-ąją ir gyventi amerikietiškąja svajone, o kartais ją paskaninti rūpinimusi tuo, kas aktualiausia amerikiečiams, pavyzdžiui, išeiti į gatves su „Black Lives Matter“ plakatais.

Kopijuojame amerikiečius tose srityse, kuriose patogu

Paskutiniu sakiniu nenorėta pasakyti, kad Lietuvos jaunimas, įkvėptas įvykių JAV ir išėjęs į gatves protestuoti prieš rasizmą, elgėsi kvailai – ne, rasizmo problema egzistuoja ne tik už Atlanto, bet ir visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą. Labiausiai stebina, kad protestuoti ar bent jau garsiai išsakyti savo poziciją dėl problemų, kurios yra arčiausiai mūsų ir kvėpuoja mums į nugaras, nei jaunimas, nei jį įkvepiantys nuomonės formuotojai nesiskubina.

Regis, gyvename patogiame vartotojų pasaulyje, kuriame svarbiausia skaniai pavalgyti, gražiai apsirengti, nuvykti į egzotinę šalį ir nufotografuoti baseine skęstantį lyg Donaldo Trumpo įdegis oranžinį saulėlydį. Dar svarbu turėti sekėjų feisbuke ir instagrame, tapti CEO ir, žinoma, nebūti visišku atsilikėliu LGBT bendruomenės bei juodaodžių klausimais.

Regis, gyvename patogiame vartotojų pasaulyje, kuriame svarbiausia skaniai pavalgyti, gražiai apsirengti, nuvykti į egzotinę šalį ir nufotografuoti baseine skęstantį lyg Donaldo Trumpo įdegis oranžinį saulėlydį. Dar svarbu turėti sekėjų feisbuke ir instagrame, tapti CEO ir, žinoma, nebūti visišku atsilikėliu LGBT bendruomenės bei juodaodžių klausimais. Atrodytų, to šiandienos trisdešimtmečiui pakanka, kad galėtų jaustis pavykusiu, iš konteksto per daug neišsiskiriančiu tūkstantmečio kartos vaiku. Visa tai primena bandymą kopijuoti amerikietiškus stereotipus ir prisijaukinti vakarietišką vartojimo pasaulį, tik bėda ta, kad amerikiečius kopijuojame tik tose srityse, kuriose patogu.

Bet šiandien jiems rūpi ne įvaizdis, o „Black Lives Matter“

Pasižvalgykime į ryškiausias amerikiečių žvaigždes: nuomonės formuotojus, aktorius, dainininkus, jaunimo ikonas. Kuo jie gyvena? Kokias problemas kelia į viešumą? Ar jų asmenybės viešojoje erdvėje taip pat asocijuojasi tik su gardžiais mėsgaliais ir smagiomis fotosesijomis?

Kadangi aktualiausia pastarųjų mėnesių tema JAV, atmetus koronavirusą, yra judėjimas „Black Lives Matter“, daugiausia dėmesio, žinoma, sulaukė būtent tai. „Harper’s Bazaar“ aptarė keletą ryškiausių JAV nuomonės formuotojų, kurie prie šio judėjimo prisidėjo ne tik išreikšdami susirūpinimą tviteryje, bet ir išeidami į gatves ar aukodami pinigus.

Dainininkas Adamas Lambertas savo solidarumą išreiškė sudalyvavęs proteste bei paaukojęs pinigų juodaodžio vadovaujamai organizacijai „LGBTQ Freedom Fund“, o Alexą Rodriguezą su Jennifer Lopez buvo galima išvysti Los Andželo gatvėse su vaikų nupieštu plakatu, skelbiančiu, kad „#Enough-IsEnough“ (liet. „Gana yra gana“) ir „Let’s Get Loud for Black Lives Matter“ (liet. „Patriukšmaukime, nes juodaodžių gyvybės svarbios“).

Kad ir koks vartotojo, materialisto ar prisitaikėlio amerikiečio portretas būtų sulipdytas folklore, realybėje tendencijos kitokios – matome, kad JAV įžymybės jaučia pareigą kalbėti ne tik apie materialius dalykus, stebime, kaip garsūs žmonės aukoja pinigus, išeina į gatves kovoti už vertybes, kurios jiems yra svarbios.

Popikona Ariana Grande taip pat buvo išėjusi į gatves, o tviteryje ragino savo gerbėjus priešintis policijos brutalumui ir rasizmui. Ši atlikėja prieš keletą metų Mančesteryje suorganizavo labdaringą koncertą „One Love Manchester“, kuriame surinkti pinigai atiteko šeimoms, netekusioms artimųjų prieš tai vykusiame jos koncerte, kuris tapo teroro akto vieta – jame sprogimas pasiglemžė 22 gyvybes.

Amerikiečių modelis Bella Hadid, instagrame turinti 31 mln. sekėjų, stebina ne tik gražiomis nuotraukomis, bet ir savo veikla – ji paaukojo pinigų už policijos reformą kovojančiai organizacijai „NAACP Legal Defense Fund“, taip pat George’o Floydo ir nuo policijos žuvusios juodaodės Breonnos Taylor šeimoms. Tam pačiam fondui 200 tūkst. JAV dolerių paaukojo ir aktorė Blake Lively su vyru Ryanu Reynoldsu.

Dainininkė Beyoncé taip pat netylėjo – socialiniuose tinkluose ragino sekėjus pasirašyti įvairias peticijas, o jutube galima rasti jos jautrią kalbą apie „Black Lives Matter“, pasakytą Baracko ir Michelle Obamų surengtoje abiturientams skirtoje laidoje „Dear Class of 2020“.

Aktoriui Cole’ui Sprouse’ui turbūt labiausiai nepasisekė – jis buvo suimtas per taikų protestą Santa Monikoje. Po incidento, kurį nufilmavo savo instagramo sekėjams, aktorius ragino gerbėjus aukoti įvairioms ne pelno siekiančioms organizacijoms ir jungtis prie judėjimo „Black Lives Matter“.

Dainininkė Billie Eilish prie judėjimo prisidėjo apklijuodama savo automobilį dėmesį prikaustančiais plakatais. Reperis Drake’as organizacijai, remiančiai vaikų netekusias juodaodes, paaukojo 100 tūkst. JAV dolerių. „Victoria’s Secret“ modelis Doutzen Kroes, lydima draugės, modelio Iman Hammam, protestavo Amsterdamo gatvėse, Madonna – Londono gatvėse. Dainininkė Rihanna, norėdama išreikšti palaikymą judėjimui, parai sustabdė visų prekių ženklų, su kuriais bendradarbiauja, veiklą, o laidos „The Daily Show“ vedėjas Trevoras Noah aktyviai palaikė judėjimą socialiniuose tinkluose ir šią temą gvildeno savo laidose – į jas kvietė žmogaus teisių aktyvistus ir kovotojus su rasizmu.

JAV įžymybės nerimauja ir dėl klimato kaitos

Kad amerikiečių įžymybėms ir nuomonės formuotojams rūpi ne tik įvaizdis, maistas ir pramogos, demonstruoja ir gausus būrys kovotojų su klimato kaita. Bene ryškiausias klimato kaitos temos ambasadorius yra aktorius Leonardo DiCaprio. Dar gūdžiais 1998-aisiais Holivudo žvaigždė įsteigė fondą, kurio tikslas – rūpintis planetos gerove ir visais jos gyventojais. Šiandien šis fondas yra finansavęs daugiau nei 200 įvairių projektų ir planetos reikmėms paaukojęs 100 mln. JAV dolerių. Portalas „RTE“ rašo, kad prieš šešerius metus aktorius savo kreipimesi į Jungtines Tautas akcentavo visuotinio atšilimo problemą. Klimato kaitos temą L. DiCaprio  paminėjo net atsiimdamas savo pagaliau užsitarnautą „Oskarą“, kuris jam buvo įteiktas 2016-aisiais už vaidmenį filme „Hju Glaso legenda“. „Klimato kaita reali, visa tai vyksta šiandien. Tai – didžiausia grėsmė visoms planetos rūšims, todėl turime veikti išvien“, – tąkart sakė jis. Remiantis statistika, „Google“ paieškos apie klimato kaitą dieną po apdovanojimų ceremonijos tiesiog išsprogo.

Ryški klimato kaitos ambasadorė yra ir aktorė Jane Fonda, išgarsėjusi Gretos Thunberg įkvėptais penktadieniniais protestais „Fire Drill Fridays“. J. Fonda prisiekė, kad raudonas paltas, kurį vilki per šiuos protestus, yra paskutinis jos pirktas drabužis – aktorė siekia gyventi tvariai ir ekologiškai.

Į planetos gynėjų gretas galima įrašyti ir aktorių Marką Ruffalo – jis ėmėsi projekto „The Solutions Project“, kad energija iš atsinaujinančių išteklių būtų prieinama visiems. Energetikos klausimu M. Ruffalo yra itin aktyvus – jis netgi ragino Airijos politikos lyderius balsuoti prieš Šanono suskystintųjų gamtinių dujų terminalą.

Izraelyje visi jaunuoliai, įskaitant ir merginas, tarnauja kariuomenėje, nes suvokia, kad jų valstybė yra nuolatinis taikinys, ir reikia rūpintis jos saugumu bei laisve, o Lietuvoje, nors dar prieš kelerius metus visi stebėjome Rusijos invaziją į Ukrainą, gyvename tarsi saugiausioje JAV valstijoje, nuo pavojingos diktatūros nutolusioje tūkstančius kilometrų.

Planetos likimui neabejinga ir aktorė Shailene Woodley. Ji nuolat į viešumą kelia klimato kaitos temą, stengiasi gyventi tvariai, atsisakė perteklinio vartojimo, valgo tik pačios užaugintą maistą, drauge su mama įkūrė ne pelno siekiančią organizaciją „All It Takes“.

Panašūs straipsniai: