Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Mokslas

Kjellis-Mortenas Johnsenas: „Gyvename ypatingo technologijų proveržio laikais“

Kjellio-Morteno Johnseno nuomone, naujų galimybių verslui, ypač startuoliams, suteikia besikeičianti gyventojų demografija. Juk gyvenimo trukmė ilgėja, tad ilgainiui bus daug daugiau 80–90 metų amžiaus žmonių, kuriems bus galima pasiūlyti naujų paslaugų ar produktų, sprendžiančių sveikatos, mobilumo, patogumo gyventi ir kitus klausimus.

Telekomunikacijų grupės „Tele2“ vadovo Kjellio-Morteno Johnseno nuomone, šiandien įžengėme į itin sparčių technologijų kuriamų pokyčių laikotarpį, todėl labai svarbu stengtis suvokti, kaip šie pokyčiai keis verslą ir kokių naujų galimybių suteiks, būti proaktyviems ir ne laukti, kol pokyčiai privers keistis, o keistis su jais.

Apie tai K.-M. Johnsenas kalbėjo Švedijoje vykusiame renginyje „IoT Talks 2023“, kuriame turėjau galimybę dalyvauti ir užduoti papildomų mūsų skaitytojams aktualių klausimų tiek apie ekonomikos perspektyvas, tiek apie vieno iš Europos telekomunikacijų sektoriaus lyderių požiūrį į dirbtinio intelekto ateitį.

Atrodo, kad ne tik telekomunikacijų, bet visas verslas pastaruosius kelerius metus patiria šoką po šoko: pandemija, infliacija, karas Ukrainoje, aukštos palūkanų normos ir t. t. Kokia Jūsų prognozė 2024 metams? Kokie didžiausi iššūkiai laukia ir kaip keisis ekonominė aplinka?

Taip, išties, keletą pastarųjų metų neturėjome „normalios“ verslo aplinkos ir nuo vieno iššūkio keliavome prie kito. O 2024-ieji, manau, bus vieni tų metų, kuriuos tiesiog reikės išgyventi daug dirbant. Juk tokia ir yra verslo paskirtis – prisitaikyti. Anot prognozių, Švedijoje numatomas ekonomikos augimas, daugiau kalbama apie mažą recesiją. Baltijos šalyse taip pat įžvelgiu vartojimo atsigavimą ir ekonominės situacijos gerėjimą, gal kiek keblesnė situacija bus Estijoje. Bet kurios modernios ekonomikos augimas turi būti paremtas išaugusiu vartojimu, tad jei bus sumažintos palūkanų normos ir pavyks sukontroliuoti infliaciją, ekonominė aplinka bus palanki verslui.

Iki šiol internetas daugiausia buvo naudojamas civilinėms veikloms – pramogoms ir verslui, tačiau karas Ukrainoje tai pakeitė. Akivaizdu, kad komercinis internetas tapo itin svarbus tiek ginant savo šalį, tiek planuojant karines operacijas. Kaip telekomunikacijų bendrovės ruošiasi potencialioms grėsmėms? Ką manote apie palydovinį internetą? Ar „Starlink“ ir kitos palydovinio ryšio bendrovės gali tapti jūsų konkurentėmis?

Jau ir iki įvykių Ukrainoje telekomunikacijų operatoriai glaudžiai bendradarbiavo su vyriausybėmis tinklo saugumo klausimais arba apie tai, kaip reikėtų elgtis esant ekstremaliai situacijai. Kai tik pradėjau eiti dabartines pareigas, Švedijos pašto ir telekomunikacijų tarnyba dėl nacionalinio saugumo priežasčių uždraudė naudoti kinišką įrangą, tad iki 2024 m. pabaigos privalome visą tokią įrangą pakeisti. Šiandien saugumo klausimų dar daugiau, tad tiek mes, tiek kiti telekomunikacijų operatoriai glaudžiai bendradarbiauja su vyriausybėmis.

Palydovinis internetas tiek daug dėmesio gauna todėl, kad Elonas Muskas yra Elonas Muskas. Išties palydovinis ryšys neveikia visur, ypač patalpų viduje, tad bet kuri palydovinio ryšio bendrovė turės bendradarbiauti su telekomunikacijų bendrove, kad užtikrintų ryšį patalpose.

O palydovinis internetas… Tiek daug dėmesio jis gauna todėl, kad Elonas Muskas yra Elonas Muskas. Išties palydovinis ryšys neveikia visur, ypač patalpų viduje, tad bet kuri palydovinio ryšio bendrovė turės bendradarbiauti su telekomunikacijų bendrove, kad užtikrintų ryšį patalpose ir pan. Žvelgiant į istoriją matyti, kad palydovinis ryšys jau konkuravo su mobiliojo ryšio operatoriais. Prisiminkime bendrovę „Iridium“. Amerikiečiai manė, jog neįmanoma įrengti kelių milijonų bazinių ryšio stočių tinklo, kad padengtų visą JAV teritoriją (tuo metu tai darė Europa), tad pasirinko palydovinį ryšį ir smarkiai apsiriko. Palydovinis internetas yra mobilųjį internetą papildantis, o ne su juo konkuruojantis ryšys.

Panašūs straipsniai: