Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Aktualijos

Kas laukia „Metos“, „Twitter“, „TikTok“ socialinių tinklų ir demokratijos?

Cagle cartoons pieš.

Kai žvelgi į JAV, gali pamanyti, kad socialinių tinklų pasaulis išgyvena milžinišką transformaciją, kurią analizuodami ekspertai suka galvas. O žvelgiant į Lietuvą, susidaro įspūdis, kad svarbiausiu klausimu išlieka – kiek dar laiko „Meta“, tiksliau tai, ką mes pažįstame kaip „Facebook“, blokuos Ukrainos šalininkus, toleruodama prokremlišką šlamštą.

Įdomu, tikrai labai įdomu, kaip keisis socialinių tinklų pasaulis; nes jis JAV tikrai keisis ir gali būti, kad į geresnį. Vis dėlto dar svarbiau suvokti, ar yra galimybių, kad kažkas panašaus vyktų ir Lietuvoje. Transformacijai įvykus tai, ką šiandien matome Olego Šurajevo, Andriaus Tapino su „Laisvės TV“ ir Skirmanto Malinausko kuriamo turinio pavidalu, virstų į kažką dar galingesnio ir turinčio, skambiais žodžiais tariant, dar didesnę teigiamą įtaką Lietuvos valstybei.

„Meta“ su „Twitter“: lenktynės – dugno kryptimi

Iš tiesų kompanijai „Meta“ dar niekada nebuvo taip blogai. Daug metų klausėmės kalbų, kad socialinis tinklas „Facebook“ miršta, kad jį masiškai okupuoja senukai; todėl jei savo reklama nori pasiekti pensionatų gyventojus – reklamuokis „Facebook“ platformoje. Tai, be jokios abejonės, buvo labai perdėtas vaizdas. Tačiau šiandien situacija tampa išties rimta, nes, užuot puoselėjęs savo verslą, jo savininkas Markas Zuckerbergas nusprendė sudeginti milijardus dolerių kurdamas pasaulį, kuris kol kas nenori egzistuoti. Gal todėl, kad dabartinės technologijos dar negali užtikrinti tokių pojūčių skaitmeninėje realybėje, kokių reikėtų, kad joje apsigyventum; o gal todėl, kad artėja krizė ir reikia tvarkytis realiame pasaulyje; arba todėl, kad tai – M. Zuckerbergo pasaulis?

Turbūt geriausiai esamą situaciją atspindi „The New York Times“ apžvalgininko Farhadaso Manjoo mintys: „Kai užsidedu naujausias bendrovės vaizdo ir garso ausines „Meta Quest Pro“, kurios kainuoja 1500 dolerių, ir nusileidžiu parašiutu į „Metos“ virtualųjį pramogų parką „Horizon Worlds“, man kyla išties labai labai daug klausimų. Bet ne apie žmonių bendravimo ateitį, o apie „Metos“ finansinės apskaitos skyriaus būklę. Nes kol kas M. Zuckerbergo svajonė – karikatūriška dykuma. Visur, kur tik pažvelgsi, reklaminiai stendai, žadantys dideles linksmybes: koncertai, žaidimų kambariai, atviri mikrofonai, šokių salės, boulingai, pabėgimo kambariai, ir to dar negana. Tačiau baisiausia, kad dauguma šių vietų yra paliktos mirti. Iš tiesų beveik kiekvienas metaverslo kampelis dvelkia šiurpiu apleistumu ir primena postapokaliptines Jungtines Valstijas iš „Fallout“ žaidimų. Vaikštinėji po šią apleistą vietą ir negali neįsivaizduoti, kaip visi tie milijardai tiesiog akyse dega: M. Zuckerbergas visus pinigus išleido… Kaip? Kodėl? Ką jis sau galvoja? Ar jis šantažuojamas?“

Aišku: klausimas, ar jis šantažuojamas, yra tikrai geras, nes į „Metos“ viziją M. Zuckerbergas jau sukišo 100 mlrd. JAV dolerių ir ruošiasi kišti dar, ir kalba apie vis didesnes sumas… Dėl šito tokį elgesį būtų galima nesunkiai priskirti prie pakvaišusio milijardieriaus kliedesių ir raginti visus sveiko proto žmones, kurie jį supa, kuo greičiau atskirti jį nuo pinigų. Vis dėlto yra tam tikra teorinė galimybė, kad ne viskas taip blogai; ją panagrinėsime šiame straipsnyje.

O dabar metas atsigręžti į Eloną Muską ir socialinį tinklą „Twitter“, kurių susiejimas į viena kol kas sugeneravo 50 proc. darbuotojų atleidimą, reklamdavių pasitraukimą ir paties E. Musko išjuokimą. Vienu žodžiu, galima sakyti, kad E. Muskas, įsigijęs socialinį tinklą „Twitter“ už 44 mlrd. JAV dolerių, aktyvavo pačią brangiausią verslo ir įvaizdžio susinaikinimo bombą.

Iš tiesų, kai žvelgi į „Twitter“ situaciją, reikia pripažinti: tikėtina, jog ją matydamas M. Zuckerbergas gali jaustis kur kas geriau. Nes Marko problema – kišami pinigai į kol kas mirusį pasaulį, o Elono – kad jo veiksmai verčia jį patį kalbėti apie tai, jog gali kilti rizika „Twitter“ pasauliui numirti.

Panašūs straipsniai: