Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Laisvalaikis

Kas ji – „Time“ Metų žmogus, menininkė ir milijardierė Taylor Swift?

GettyImages nuotr.

Tikriausiai visus, kurie stebi tarptautinę informacinę erdvę, šokiravo informacija, kad JAV žurnalas „Time“ 2023 metų žmogumi išrinko Taylor Swift. Dalis JAV žiniasklaidos atstovų tai įvertino gana kritiškai – kaip žurnalo redakcijos bandymą į save atkreipti visuomenės dėmesį ir parduoti kuo daugiau žurnalo egzempliorių.

Tikėtina, kad taip ir yra, tačiau bet kuriuo atveju prieš paskelbiant griežtą verdiktą būtina atidžiau išklausyti ir kitą pusę bei pažvelgti į žurnalo „Time“ Metų žmogaus gyvenimo istoriją. Nes ką gali žinoti, gal iš tiesų, žvelgiant iš galingiausios, bet itin susipriešinusios JAV demokratijos perspektyvos, pasaulį drebinant karams sprendimą Metų žmogumi paskelbti sėkmės lydimą ir turtingą dainininkę bent jau galima suprasti ar net pateisinti.

T. Swift pasirinkta kaip šviesos šaltinis

Žurnalo „Time“ vyriausiasis redaktorius Samas Jacobsas rašė, kad Metų žmogumi paprastai renkamas tradicinių galios sričių atstovas – politikas ar pramonės titanas, tačiau pasirenkant T. Swift atsižvelgta į tai, kad superžvaigždė „peržengė visas ribas ir tapo šviesos šaltiniu – retu žmogumi, kuris yra ir savo istorijos autorius, ir herojus“.

Viskas prasideda nuo puikių dainų, sako Berklee muzikos koledžo muzikos verslo ir vadybos docentas Ralphas Jaccodine’as: „Štai kodėl vis dar klausomės Bobo Dylano, Franko Sinatros ar „The Beatles“. T. Swift, visai kaip Davidas Bowie ar Bobas Dylanas, nebijo pakviesti savo klausytojų į kelionę.“

Jeigu T. Swift būtų ekonomika, ji būtų didesnė už 50 šalių. Jeigu ji būtų korporacija, pagal populiarumą prilygtų ketvirtam didžiausiam pasaulio prekių ženklui, o jos lojalumo rodikliai – karališkajai karūnai. Taip JAV dainininkės fenomeną apibūdino įmonės „QuestionPro“ tyrimų ir įžvalgų padalinio prezidentas Danas Fleetwoodas.

T. Swift 2023-ieji buvo tiesiog įspūdingi – rekordinis pasaulinis turas „The Eras Tour“ katapultavo ją į milijardierių lygą ir tapo dar vienu svarbiu etapu jos muzikiniame kelyje. Nors į milijardierių gretas yra ar bent jau buvo patekę ir kitų muzikos pasaulio žvaigždžių, tokių kaip Jay-Z, Rihanna ar Kanye Westas, T. Swift yra pirmoji dainininkė, kuriai pavyko užsidirbti milijardą vien tik iš muzikos.

Jos koncertai į ekonomiką įliejo beveik 5 mlrd. JAV dolerių

Visai nesvarbu, ar esate T. Swift gerbėjas, – popdainininkės fenomeną paneigti sunku. 2022-ųjų pabaigoje išleistas albumas „Midnights“ buvo perkamiausias metų albumas. Parduota beveik 2 mln. jo kopijų, o tai – dvigubai daugiau nei Harry Styleso albumo, užėmusio antrą vietą. Naujausias T. Swift albumas „Speak Now“ praėjusių metų liepą debiutavo pirmoje vietoje ir dainininkė jau dvyliktą kartą atsidūrė perkamiausiųjų viršūnėje – pralenkė net garsiąją Barbrą Streisand.

2014-aisiais T. Swift pašalino savo muziką iš „Spotify“ – protestavo prieš tai, kad ši platforma atlikėjams moka mažus honorarus. „Už vertingus dalykus turi būti mokama“, – sakė ji ir tęsė
„Spotify“ boikotą beveik trejus metus.

„Bloomberg“ skaičiavimu, 53 jos koncertai, 2023 m. užtvindę Jungtinių Valstijų stadionus, į šalies ekonomiką įliejo beveik 5 mlrd. JAV dolerių. Harvardo Kennedy mokyklos tarptautinės plėtros dėstytojas Matthew Andrewsas tikina, kad tokie skaičiai yra visiškai realūs. „Apie panašias sumas pinigų kalbama, kai vyksta „Super Bowl“. Nuostabu tai, kad T. Swift keliauja iš miesto į miestą, tad jos koncertų poveikis ekonomikai išsisklaido po visą šalį. Žinoma, tą patį galima pasakyti ir apie kitus muzikantus, tačiau tokio didelio masto reiškinio anksčiau niekada nematėme“, – sako M. Andrewsas. Pasak jo, pagrindiniai sviftnomikos naudos gavėjai privačiajame sektoriuje yra su turizmu susiję žaidėjai ir pramogų industrijos rėmimo tinklas: viešbučiai, restoranai, turizmo agentūros.

Panašūs straipsniai: