Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Mokslas

Kada robotai pakeis vairuotojus, statybininkus, karius ir verslininkus?

AdobeStock nuotr.

Jau 2030-aisiais nesustabdoma robotų, sistemos mokymosi (angl. machine learning) ir dirbtinio intelekto evoliucija perkels mus visus į naują erą ir bus iš naujo apibrėžtos darbo, poilsio bei asmeninio patogumo sąlygos, nes daugelį žmogaus atliekamų darbų mokės padaryti dirbtinis intelektas ir robotai humanoidai. Tad klausimas turėtų būti tik toks: iš ko darbo vietas šie robotai atims pirmiausia – iš gatvės šlavėjų ar teisininkų, iš statybininkų ar chirurgų, iš vairuotojų ar verslininkų? Juk tai, kad robotas moka šluoti gatves, dar nereiškia, kad jis eis tų gatvių šluoti. Galop, kas investuoja į robotus ir kokią robotų ateitį prognozuoja ekspertai ir Silicio slėnio turčiai?

Pirmiausia, smalsu, kaip robotai evoliucionavo ir kokią padėtį užima šiandien. George’as Charlesas Devolas jaunesnysis, JAV išradėjas, 1956 m. pristatė robotizuotą ranką „Unimate“. Ši ranka tapo šiuolaikinės robotikos pramonės pradininke. Jau 1960-aisiais pirmieji pramoniniai robotai pasirodė prie gamyklų surinkimo linijų – kilnojo sunkius daiktus. Prabėgus dešimtmečiui tapo akivaizdu, kad robotai gerokai padidina gamybos našumą. 1970-aisiais JAV gamyklose buvo apie 200 pramoninių robotų, o 1980-aisiais – jau 4 tūkstančiai. 2015 m. pramoninių robotų skaičius pasaulyje perkopė 1,5 mln., o šiandien, anot Tarptautinės robotikos federacijos, pasaulio fabrikuose darbuojasi kiek daugiau nei 4 mln. pramoninių robotų. Pasak „Fortune Business Insights“, pramoninių robotų industrijos rinkos vertė nuo 18 mlrd. JAV dolerių 2023 m. padidės iki 41 mlrd. JAV dolerių 2030-aisiais, o didelė dalis robotų darbuosis Azijos ir Ramiojo vandenyno regione.

Vis dėlto pramoniniai robotai yra dideli ir buki, darantys tą patį ir tą patį be sustojimo metai iš metų. O štai žmonių ir automatizuotų procesų derinys užtikrina didesnį lankstumą, tad ilgainiui greta pramoninių robotų atsirado vadinamųjų mobiliųjų bendradarbiaujančių robotų (trumpiau – kobotų) – įvairios paskirties robotų, galinčių savarankiškai judėti ir dirbti, bendradarbiauti tiek su kitais robotais, tiek su žmonėmis tose pačiose patalpose. Bemaž didžiausią tokių robotų brigadą turi bendrovė „Amazon“. Jos sandėliuose kartu su žmonėmis dirba daugiau nei 750 tūkst. kobotų. „Amazon“ skelbia, kad per šiuos metus investuos dar 700 mln. JAV dolerių, kad įsigytų dar 1 tūkst. robotų dirbti įvairiuose Europos sandėliuose. Žinoma, ne viena „Amazon“ turi mobiliųjų robotų – net ir tokios bendrovės kaip „Puma“ ar „Gucci“ naudoja kobotus. Pasak Marko Messinos, robotus gaminančios bendrovės „Addverb“ vadovo, sunkumai, susiję su darbuotojų paieška ir išlaikymu, taip pat įdarbinimo ir mokymo išlaidos yra pagrindiniai veiksniai, didinantys mobiliųjų robotų populiarumą. „Forbes“ prognozuoja, kad mobiliųjų robotų rinka ir toliau sparčiai augs, o 2030 m. bus verta apie 13 mlrd. JAV dolerių.

Ar mobilieji robotai ir toliau dirbs kartu su žmonėmis, o gal perims visas darbo vietas gigantiškuose sandėliuose? Klausimas atviras ir kelia daug diskusijų, nes įvairių argumentų – tiek gąsdinančių, tiek raminančių – yra begalė. Bet kuriuo atveju mobilieji robotai yra tik tarpinė stotelė, nes jau visai netrukus išauš robotų humanoidų era. Juk sukurti robotą, kuris ne tik būtų panašus į žmogų, bet ir gebėtų atlikti visus veiksmus, atliekamus žmogaus, yra dešimtmečius skaičiuojanti inžinierių svajonė, įkvėpta mokslinės fantastikos knygų ir filmų. Ir jei ši svajonė išsipildys, netolimoje ateityje robotai bus ne tik panašūs į žmones, bet ir tiek pat paplitę, kiek elektromobiliai šiandien. Anot BCG, robotų industrija (įskaičiuojant robotus dulkių siurblius ir pan.) šiandien verta maždaug 25 mlrd. JAV dolerių, o 2030 m. jos vertė bus tarp 160 ir 260 mlrd. JAV dolerių. Maždaug pusę šios rinkos vertės iki 2040 m.,, kai ji, tikėtina, bus užaugusi iki 1 trln. JAV dolerių, užgrobs robotai humanoidai.

Panašūs straipsniai: