Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Laisvalaikis

JAV paaugliai paskelbė karą D. Trumpui: be kovos tiktoko neatiduos

Cagle cartoons pieš.

Aštuoniolikmetis Dariusas Jacksonas, tiktoko mėgėjas iš Ilinojaus, šiemet pirmąkart galės balsuoti. Donaldui Trumpui savo balso jis nė už ką neatiduos. „Netikiu, kad jis nori uždrausti tiktoką tik dėl nacionalinio saugumo, – žurnalui „Time“ rėžė jis. – Manau, kad jį erzina politiškumas ir ten nuolat pasirodantys jį pašiepiantys filmukai.“

D. Trumpo administracijai rimtai užsimojus susidoroti su paauglių pamėgtu socialiniu tinklu – kinų bendrovės „ByteDance“ valdomu tiktoku, jaunuoliai pakilo į kovą. Populiarusis socialinis tinklas, kuriame skelbiami trumpi, keisti, dažniausiai juokingi vaizdo įrašai, vos per kelerius metus sugebėjo įsisprausti soste tarp feisbuko ir jutubo, nors tai atrodė neįmanoma ir niekas nebūtų patikėjęs, kad kuris nors socialinis tinklas pajėgs prilygti ilgą laiką šią nišą valdžiusiems karaliams.

Kai pandemija atvėrė vartus rekordiniam tiktoko vartotojų skaičiaus augimui, mat daugybė namuose įkalintų jaunuolių parsisiuntė jį iš nuobodulio, pabūgęs prie tiktoko vairo sėdinčių kinų, Donaldas nutarė sekti kitų šalių pavyzdžiu ir išsikėlė tikslą šį socialinį tinklą uždrausti. Tačiau kas sakė, kad bus lengva? 

Tiktoko aktyvistai sukilo į mūšį

Z kartos atstovai – jaunuoliai, kurie jau gimė su planšetėmis ir išmaniaisiais rankose – yra pagrindinė populiariojo tiktoko auditorija. Prezidento užmojai jai labai nepatiko, todėl tiktoko aktyvistai internete Donaldui paskelbė karą. Kas jau kas, bet Z kartos atstovai apie interneto mūšius turbūt išmano daugiausia. Žurnalas „Time“ rašo, kad tūkstančiai jaunuolių sulėkė į „Apple“ mobiliųjų programėlių parduotuvę „App Store“ ir neigiamais atsiliepimais užvertė prezidento oficialią 2020-ųjų rinkimų kampanijos programėlę.

Žinant apie Kinijos komunistų partijos ir prezidento Xi Jinpingo nuopelnus cenzūros, duomenų vagystės ir žmonių stebėjimo srityse, susirūpinimas šalies nacionaliniu saugumu yra ne iš piršto laužtas. Kita vertus, kaip teigia „Vox“, tiktoko ir kitų Kinijos valdomų programėlių draudimas Jungtinėse Valstijose reikštų uždaro, ne tokio laisvo ir atviro interneto kūrimą – tokio interneto, kurio modelį, nors ir ironiška, pasirinko Kinija.

Tai – atsakas į jo užmojį atimti iš jaunimo tai, kas jam šventa – programėlę, per pandemiją virtusią antraisiais namais. „Z ir tūkstantmečio kartoms tiktokas yra esminis socialinis tinklas, o D. Trumpas į jį pasikėsino, – skundėsi devyniolikmetis tiktokininkas iš Kalifornijos. – Jeigu jis nutarė kariauti su mumis, mes kariausime su juo.“

Karo strategas šioje istorijoje yra populiarus tiktoko vartotojas DeJuanas Bookeris. Jis kreipėsi į 750 tūkst. savo sekėjų ir pirmasis prabilo apie kerštą. Sudėliojo išsamų veiksmų planą, kuriuo siekiama radikaliai numušti populiarios D. Trumpo programėlės reitingą. „Z karta be kovos nepasiduos, – sakė pseudonimu @unusualbeing tiktoke žinomas jaunuolis. – Pirmyn į karą.“

„Ar manau, kad toks aktyvizmas gali fundamentaliai pakeisti rinkimų eigą? Ne, – sako Demokratų partijos skaitmeninio turinio strategas Timas Limas. – Tačiau visa tai padės D. Trumpui suvokti, ką reiškia turėti milžinišką skaitmeninių priešų armiją, nusiteikusią su juo susidoroti.“

Priežasčių uždrausti – ne viena…

O D. Trumpas, kaip rašė „CNET“, feisbuke paleido kampaniją, raginančią žmones pasirašyti peticiją uždrausti tiktoką. Šios kampanijos reklamoje akcentuojama, kad tiktokas kėsinasi į jūsų asmens duomenis ir išsaugo jūsų išmaniajame telefone esančią informaciją, o vėliau ši panaudojama neaiškiais tikslais.

Beje, didžiausia socialinio tinklo rinka – Indija – jau uždraudė tiktoką, mat susirūpino nacionaliniu saugumu. Šiuo pavyzdžiu sekti planuoja ir Australija. JAV kariuomenės ir laivyno pareigūnams buvo uždrausta turėti tiktoką valdiškuose telefonuose, o liepos 20 d. JAV Atstovų Rūmai nubalsavo, kad šios programėlės nebūtų vyriausybės reikmėms skirtuose telefonuose.

Nors paauglių maištą galima suprasti, lygiai taip suprantamas ir politikų susirūpinimas, kad Kinijos vyriausybė, besislepianti už nekaltos programėlės, gali ja pasinaudoti, kad sektų JAV piliečius. JAV valstybės sekretorius Mike’as Pompeo, duodamas interviu „Fox News“, minėjo, kad šią programėlę į savo telefonus atsisiuntę vartotojai atiduoda savo privačią informaciją į Kinijos komunistų partijos rankas.

D. Trumpas paminėjo ir kitą priežastį, dėl kurios reikėtų uždrausti tiktoką: taip, kaip teigia „CNET“, jis neva ketina nubausti Kiniją už prastą tvarkymąsi su koronavirusu. „Tik pažiūrėkite, kas nutiko su Kinija ir tuo virusu, ką jie padarė mūsų šaliai ir visam pasauliui – tai neteisinga“, – piktinosi jis. 

Panašūs straipsniai: