Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Aktualijos

D. Trumpas grįžta. Ar turime pradėti ruoštis Trečiajam pasauliniam karui?

GettyImages nuotr.

Tai, kas dar prieš pusmetį galėjo atrodyti kaip sunkiai tikėtinas ir gana baugus sapnas, – antroji Donaldo Trumpo kadencija JAV prezidento poste, – nepaisant visų jam iškeltų bylų gali tapti realybe. Po tragiško Joe Bideno pasirodymo debatuose ir aiškiai matomų ženklų, kad dabartinio JAV prezidento amžius pradeda daryti įtaką jo gebėjimams, tapo akivaizdu, kad jei demokratai nori sustabdyti D. Trumpą, turi susitvarkyti su labai rimtomis problemomis. Tragiškomis jas pavertė jaunojo respublikono kulka, kliudžiusi
D. Trumpui ausį ir pravėrusi duris į pergalę artėjančiuose rinkimuose.

Tiesa, J. Bideną rinkimuose pakeitusi Kamala Harris turi realių galimybių juos laimėti, tačiau atsižvelgiant į tai, kokios jėgos suinteresuotos, kad laimėtų D. Trumpas, būtų klaida per anksti pulti džiaugtis jos pergale, tuo labiau kad apie Donaldą rašome ne todėl, kad jis laimės, o todėl todėl, kad jis turi didesnes galimybes laimėti, o todėl, kad su jo pergale siejamos grėsmės labai aktualios mūsų valstybei. Tarkim, galimybė, kad D. Trumpo politika sukels Trečiąjį pasaulinį karą, kelia nerimą labai daug žmonių visame pasaulyje. Mums Lietuvoje nerimą turėtų kelti ir jo politikos įtaka mažesnių karų formavimuisi, ypač jei po jų Lietuva virstų kapinėmis.

Būtent šios grėsmės ir verčia į D. Trumpą, bandantį grįžti į galingiausios valstybės vadovo postą, žvelgti atidžiau ir pasiaiškinti, kokią politiką jis simbolizuoja, kieno interesus reprezentuoja ir ar pagrįstos prielaidos, kad jo pergalė didins naujo karo, gal net ir pasaulinio, galimybę.

Taikos ar Trečiojo pasaulinio karo nešėjas?

Beje, klausantis D. Trumpo gali susidaryti įspūdis, kad viskas yra priešingai ir jis vienintelis gali užtikrinti taiką ne tik Ukrainoje, bet ir visame pasaulyje. Reaguodamas į nuolatinius kaltinimus, esą jo politika pasaulį nuves prie globalaus karo, pastaruoju metu D. Trumpas labai aktyviai pradėjo akcentuoti, kad būtent jis sustabdys Trečiąjį pasaulinį karą. Dėl to tikrai galima pasiginčyti, nes būtent tai, kokią politiką jis simbolizuoja, ir net tai, kaip jis ketina stabdyti karą Ukrainoje, geriausiai atsako į klausimą, kodėl būtent jis yra tiesiausias kelias dar vieno pasaulinio karo link.

Pradėkime nuo to, kad D. Trumpas yra aršiausias naftos pramonės šalininkas, nuolat pabrėžiantis, kad žalioji energetika ir elektromobiliai yra blogis ir kad JAV turi išnaudoti savo naftos išteklius, kad užsidirbtų. Tai suponuoja, kad jo politika bus gerokai palankesnė naftos koncernams, o ne žaliajai pažangai, taršos mažinimui, klimatui ir demokratijoms, kurios naftos neturi, o dėl tokios D. Trumpo politikos už ją turės mokėti daugiau. Užtat nemažai naftos turtingų diktatūrų, tarp jų – ir labiausiai kariauti linkusi Vladimiro Putino, dėl tokios politikos uždirbs papildomus šimtus milijardų. Taigi, daugelis demokratijų, užuot besidžiaugusios spartesne pažanga, mokės didesnes sąskaitas, o Rusija gaus lėšų pasirengti naujam karui.

 
Tai yra JAV, kurias skaudu matyti, bet kurios egzistuoja ir kurių simbolis yra D. Trumpas, vykstant Rusijos karui Ukrainoje giriantis V. Putiną, susitinkantis su V. Orbánu aptarti taikos ir Ukrainos teritorijų Rusijai atidavimo, viceprezidentu paskiriantis J. D. Vance’ą –  vieną aršiausių Ukrainos rėmimo oponentų, o Respublikonų konvencijoje, kurioje buvo nominuotas, ant scenos stovintis kartu su V. Putiną kalbinusiu ir iki ausų išsišiepusiu Takeriu Carlsonu. Liūdna matyti, kad jis renkasi tokius draugus, nors nesunku suprasti: juk D. Trumpo pagrindinė sąjungininkė yra nafta, o visi šie veikėjai tėra priemonė, padedanti nugalėti demokratines jėgas, gauti valdžią ir atlikti pareigą savo pagrindinei sąjungininkei. Vis dėlto baugu, kad visi tai mato, bet beveik niekas apie tai nekalba, todėl nafta išlieka šešėlyje tarsi tamsi, bet nematoma galia, galinti nulemti žmonijos ateitį.

Be jokios abejonės, tai yra galingiausias veiksnys, formuosiantis kito karo neišvengiamybę. Jei JAV, užuot skatinusios sparčią pažangą ir taip padėjusios demokratijoms stabdyti į technologinę pažangą besiorientuojančią Kiniją, šią pažangą lėtins, nes gins naftos koncernų pajamas, tai ne tik pamaitins karines V. Putino ambicijas, bet ir sudarys palankesnes sąlygas Kinijai tapti dominuojančia technologine valstybe, o šios šalies globalią plėtrą JAV ir jų sąjungininkės galės stabdyti tik muitais, sankcijomis ir kitomis priemonėmis. Kuo galingiau globali konkurencija su Kinija bus pakeista Kinijos stabdymu išnaudojant JAV ir demokratijų ekonominę galią, tuo didesnė bus tikimybė, kad Kinija ryšis šią situaciją spręsti panašiai kaip Rusija, tai yra karu. Taip dėl D. Trumpo politikos naujas demokratijų karas su Rusija, Kinija ar su abiem taps labai realus, o ilgainiui gali tapti ir neišvengiamas.

Panašūs straipsniai: