Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Aktualijos

COVID-19 pandemija naudinga robotams, bet ne Lietuvoje. Ir tai yra blogai

Visi ir nuolat rašo apie tai, kad sparti informacinių technologijų, robotikos ir dirbtinio intelekto plėtra vis labiau keis darbo rinką. Anot „Forbes“, anksčiau buvo planuota, kad per artimiausius 10–15 metų bus automatizuota nuo 5 iki 15 proc. dabartinių darbo vietų, o įsisiautėjus pandemijai tapo akivaizdu, kad pokytis įvyks gerokai greičiau ir jo mastas bus dar didesnis.

Oksfordo universiteto atliktos studijos duomenimis, su esamomis technologijomis galima automatizuoti 86 proc. darbo vietų restoranuose, 76 proc. – mažmeninėje prekyboje, 59 proc. – poilsio ir turizmo industrijoje. Klausimas, ar tai apsimoka ir ar kultūriškai yra priimtina, nes turbūt ne visi norėtų, kad juos aptarnautų ir arbatpinigius iš jų kaulytų robotas.

Iki pandemijos buvo gana sparčiai naikinamos tradicinės žmonių darbo vietos ir ilgainiui šis procesas tik spartės. Apie tai turėtų galvoti tiek verslo lyderiai, tiek valstybės politikos formuotojai. Oksfordo universiteto analitikų nuomone, apie 50 mln. darbo vietų JAV rinkoje, kurioje dirbantys asmenys per metus uždirba apie 1,5 trln. JAV dolerių, dėl technologijų įtakos gali būti robotizuota. Vadinasi, visuomenė turi būti pasiruošusi milžiniško masto transformacijai, kai valstybės, kurios bus pasiruošusios edukuoti darbo rinką ir parengti žmones dirbti naujus darbus, jei įmanoma – pažangesnėse ir aukštesnę pridėtinę vertę kuriančiose srityse, išloš ir dominuos.

Tai demonstruoja ir COVID-19 sukelta krizė. Nors didelė dalis verslų nuo pandemijos nukentėjo, būtent verslai, susiję su robotų gamyba, išgyvena augimą. Naujajam koronavirusui pasiekus JAV, bendrovę „AMP Robotics“, gaminančią šiukšles rūšiuojančius robotus, tiesiog užplūdo užsakymai. Tokie miestai kaip Niujorkas, bandymo tikslais prieš tai įsigiję po kelis robotus, nusprendė, kad jiems jų reikia gerokai daugiau. Augo užsakymai ir iš bendrovės „Brain Corp“, gaminančios programinę įrangą ir robotus, plaunančius grindis, taip pat iš bendrovės „Simbe Robotics“, gaminančios robotus, kurie automatiškai gali vykdyti parduotuvės prekių inventorizaciją ir stebėti, kurių prekių lentynose trūksta.

Panašūs straipsniai: