Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Visuomenė

COVID-19 – liga X, apie kurią mokslininkai bandė įspėti žmoniją?

Reuters/scanpix nuotr.

Nors ispaniškasis gripas pasiglemžė iki 50 mln. gyvybių (o juo sirgo net 500 mln. žmonių!) ir daugelis užsikrėtusiųjų mirdavo vos per keliolika valandų nuo ligos pradžios, šio viruso protrūkis kažkodėl giliai neįsirėžė į kolektyvinę žmonijos atmintį. Tad daugeliui žmonių pasaulinės pandemijos galimybė vos prieš porą mėnesių skambėjo tik kaip fantastinio filmo scenarijus.

Juk per daugiau nei šimtmetį medicina ir technologijos smarkiai patobulėjo, tad panašaus masto katastrofa atrodė tiesiog neįmanoma. Bet ar išties neįmanoma? Ypač žinant, koks siaubingas buvo virusas, siaubęs paskutiniais Pirmojo pasaulinio karo metais. Tad nereikia stebėtis, jog mokslininkai net neabejojo, kad anksčiau ar vėliau tikrai atsiras nauja itin užkrečiama, mirtina infekcija, staigiai išplintanti didelėje pasaulio dalyje.

Hipotetinę ligą, kuri smogs žmonijai, pavadino liga X

Beje, galime ne be pagrindo džiaugtis mokslininkų įžvalgumu. Šią hipotetinę, realiai neegzistavusią ligą jie įvardijo kaip grėsmę, o Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ją pavadino „liga X“ ir įtraukė į didžiausių pavojų žmonijai sąrašą, kad galėtų pabandyti nuspėti, kaip tokia infekcija atsiranda ir koks yra realiausias būdas ją įveikti. Toks išankstinis pasirengimas jau davė rezultatų – sunkus ūmus respiracinis sindromas (SŪRS) 2002–2003 m. tapo XXI a. pirmosios pandemijos priežastimi, tačiau didžiulis medikų dėmesys bei Kinijos valdžios pastangos leido sustabdyti šios ligos plėtrą.

Iš pradžių koronaviruso sukelta liga buvo vadinama 2019 m. naujuoju koronavirusu, vėliau pervadinta į COVID-19. Šis pavadinimas nepainiotinas su viruso pavadinimu – SARS-CoV-2. Virusai ir jų sukeliamos ligos dažnai vadinami skirtingai, tarkim, ŽIV yra virusas, sukeliantis ligą AIDS.

Paradoksalu, tačiau kai praėjusių metų gruodį virusas 2019-nCoV (dabar oficialiai vadinamas SARS-CoV-2) jau plito Kinijoje, leidinys „Popular Science“ paskelbė ne tik didesnio epideminio potencialo ligų, į kurias būtina atkreipti dėmesį, sąrašą, bet ir PSO tyrėjų prognozes, kad pavojingiausių infekcijų sąrašo pabaigoje esanti liga X veikiausiai kils kažkur Azijoje, kai šikšnosparnių populiacijoje išplitęs naujas virusas persimes žmogui iš kitų gyvūnų. Apmaudu, bet mokslininkų prognozės išsipildė ir šiandien (kovo 2 d.) Kinijoje iš šikšnosparnių žmogui persimetęs koronavirusas išplito į 75 šalis ir teritorijas (24 iš jų yra Europoje), ligonių skaičius perkopė 90 tūkst., mirusiųjų – 3 tūkstančius. Laimei, daugiau nei 45 tūkst. žmonių visiškai pasveiko.

Geriau, kad Gabrielio Leungo hipotezė neišsipildytų

Ar COVID-19 ir yra liga X? Nors PSO dar neskelbia ekstremaliosios padėties, leidinio „Guardian“ cituojamo Honkongo universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto vadovo Gabrielio Leungo nuomone, jei viruso plėtros nepavyks suvaldyti iki balandžio, tikimybė, kad šis virusas per vasarą mutuos ir įgys potencialą užkrėsti net 60 proc. pasaulio populiacijos bei pražudyti 1 iš 100 užsikrėtusiųjų (50 mln. žmonių!), smarkiai išaugs. Daugiausia nerimo tyrėjams kelia tai, kad šis koronavirusas plinta daug greičiau nei kiti nuo kitų gyvūnų į žmones peršokę virusai. Kitaip nei šio viruso pusbrolis SŪRS, naujasis koronavirusas dauginasi nosyje ir gerklėje, panašiai kaip įprastas peršalimas ir, atrodo, gali plisti nešiojamas žmonių, kurie neturi išorinių simptomų arba pastarieji yra lengvi.

Panašūs straipsniai: