Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Visuomenė

Arvydas Paukštys: „Tapsime aukštųjų technologijų šalimi, nes kito kelio nėra“

Dažniausiai būna sudėtinga identifikuoti Lietuvos verslo lyderį, kurį kalbinsime apie ekonomikos ir Lietuvos ateitį ir kuris gali būti įkvepiančios lyderystės pavyzdys, tačiau ne šį sykį. Šiame žurnalo numeryje kalbame apie Lietuvos žmonių gerovei ir saugiai valstybės ateičiai būtiną ekonomikos proveržį, tad esame įsitikinę, kad Arvydas Paukštys šiandien yra šios vilties simbolis. 

Jo vadovaujama bendrovė „Teltonika“ pasirašė sutartį su Taivano Pramonės technologijų tyrimų institutu ir įgijo teisę naudoti šio instituto sukurtas puslaidininkių lustų gamybos technologijų ir prietaisų licencijas. Tai atvėrė Lietuvai kelią į vienų perspektyviausių ir pažangiausių technologijų plėtrą, o „Teltonikai“ tai yra galimybė tapti pasauline daiktų interneto lydere. Per dešimtmetį šios bendrovės grupėje dirbančių žmonių skaičius gali išaugti iki dešimčių tūkstančių. Tad, atsižvelgiant į tai, kokie atlyginimai bus mokami, vien A. Paukščio bendrovės realizuotas ekonomikos proveržis gali padėti užtikrinti apie 10 proc. Lietuvos ekonomikai būtino augimo, kurio mes per artimiausią dešimtmetį turi me siekti, jei norime kurti pažangią ir saugią gerovės valstybę.

Tačiau tai nėra vienintelė priežastis, kodėl labai stengėmės šiam numeriui pakalbinti būtent „Teltonikos“ įkūrėją.
A. Paukštys mane asmeniškai labai nustebino ne tik savo veiklos teikiama ekonomine nauda mūsų valstybei ir žmonių gerovei, bet ir savo vertybėmis, kurios skiriasi nuo daugelio turtingiausių Lietuvos žmonių. Praeitais metais „Teltonika“, uždirbusi 37,5 mln. eurų grynojo pelno, net 2,7 mln. eurų skyrė paramai. Atsižvelgiant į Lietuvoje veikiančio verslo paramos tradicijas, to A. Paukštys galėjo tikrai nedaryti, bet padarė. Ir bent jau man tai yra labai svarbu. Todėl su džiaugsmu pristatau šį interviu su „Teltonikos“ įkūrėju, kuriame kalbame ir apie ekonomikos lėtėjimą, ir apie technologinę pažangą, ir apie mūsų šalies ateitį, ir apie tai, kokią Lietuvą turime kurti.

Gerbiamas Arvydai, šiuo metu stebimas ekonomikos lėtėjimas verčia sunerimti. Kaip manote, kokie veiksniai turi didžiausią įtaką šiam lėtėjimui ir kada galime tikėtis ekonomikos atsigavimo?

Manau, kad vienas svarbiausių veiksnių, neigiamai veikiančių rinkas, yra palūkanų normų didinimas. Tai apsunkina verslo galimybes skolintis ir investuoti, kaip ir paskolas paėmusių žmonių gyvenimą, o tai turi neigiamos įtakos vartojimui. Tačiau, kaip suprantame, palūkanų normų kėlimas nėra savitikslis, jis susijęs su didelio masto infliacija – taip bandoma ją sumažinti, o infliacija susijusi su pinigų rinkoje kiekiu – pastaraisiais metais, ypač per pandemiją, jis įspūdingai augo. Būtent tai lemia, kad kol smarkiai nesumažės pinigų kiekis rinkoje, labai greito palūkanų normų mažinimo tikėtis vargu ar galime, nors tai padėtų ekonomikai augti sparčiau. Tačiau manau, kad bet kuriuo atveju ekonomikos nuosmukis nebus ilgalaikis, verslas ir visuomenė prisitaikys ir jau kitais metais, kaip prognozuojama, ekonomika augs. Tik gal lėčiau, nei mums norėtųsi.

Panašūs straipsniai: