Žurnalas
Redakcija
Prenumerata
Reklama
About magazine

Žurnalas

Apie žurnalą
Naujas numeris
Archyvas

Naujausias numeris

Tapk mūsų Facebook draugu!

 
 
 
 

Išsamus žurnalo VALSTYBĖ gegužės mėnesio numerio turinys ir redakcijos skiltis

Redakcijos skiltyje „Ar E. Masiulis taps lietuvių B. Obama?“ rašome apie tai, kad Lietuvai būtini lyderiai, kurie būtų nepriklausomi nuo stambiųjų verslo grupių ir galėtų įkvėpti permainoms taip, kaip tai padarė B. Obama, kurio rinkimų šūkis „CHANGE WE CAN BELIEVE IN“ (liet. „Pokyčiai, kuriais mes galime patikėti“) leido jam laimėti rinkimus ir galutinai ištraukti į 2008 m. krizės bedugnę nusiritusią JAV ekonomiką.

Nes jis visų pirma orientavosi į sprendimus, kurie naudingi visai valstybei ir gali didinti visuomenės gerovę. Dėl to ne tik sustiprėjo JAV energetika – apie tai rašome straipsnyje „B. Obama numaus paskutines V. Putino kelnes“, – bet ir padidėjo JAV konkurencingumas, tad valstybė sustiprėjo ir finansiškai. Taigi, išmintingi sprendimai vienoje srityje turėjo įtakos ir kitoms. Taip, kaip ilgamečio Singapūro ministro pirmininko Lee Kuan Yew sprendimai mokesčių srityje – apie tai rašoma straipsnyje „Pasaulis atsisveikino su Singapūro ekonominio stebuklo architektu“ – turėjo įtakos visuomenės pasitikėjimui savo valstybe bei gerovės augimui. Dėl to bendrasis vidaus produktas, kuris vienam gyventojui siekė iki 400 JAV dolerių, po 45 metų išaugo iki 60 tūkst. JAV dolerių.

O su kokia mokesčių sistema gyvena Lietuva? Į šį klausimą atsakome straipsnyje „Lietuvos kapitalistai mokesčiams sako griežtą „NE“, o komunizmui – „TAIP“. Jame pateikiame duomenis, kiek gyventojų pajamų mokesčių sumokėjo mūsų turtingiausi politikai, kai kandidatuodami turėjo pateikti savo deklaracijas, ir darome išvadą, kad JAV kapitalizmas yra liberalus, Danijoje – socialdemokratiškas, o Lietuvoje – amoralus. Todėl skubiai turime jį keisti, nes būtent dėl jo įtakos turime daugybę neigiamų reiškinių ir jų skaičius tik augs. Nes, kaip rašome šio numerio pagrindinėje aktualijoje „Kas padės D. Grybauskaitei modernizuoti lietuvišką kapitalizmą?“, šiandien yra geriausias metas realizuoti permainas, kurios paklotų pamatą stabiliam ekonomikos ir visuomenės gerovės augimui. Nes, kaip rašome šiame numeryje, egzistuoja bent keli veiksniai, kurie turėtų teigiamai veikti Lietuvos ekonomiką, o po 2020 m. mažės ES parama, prastės demografinė padėtis ir būsime atsisveikinę su nulinėmis palūkanomis. Taigi, jei šiandien neįgyvendinsime reformų, kurios sukurtų prielaidas ilgalaikiam ekonomikos ir visuomenės gerovės augimui, ateityje atsidursime didelėje duobėje. Galbūt pramonininkai ją užpildys darbininkais imigrantais, tačiau tai sukels papildomų problemų, nes didins nacionalistinių jėgų įtaką.

Deja, šiandien tikėtis esminių reformų, kurios spręstų ilgalaikes problemas, neverta. Apie tai rašome šio numerio įžvalgose „Nors ir keista, naujas „Gazprom“ taikinys – Algirdas Butkevičius“. Taip pat atkreipiame dėmesį į tai, kaip funkcionuoja populistiniai politiniai dariniai ir oligarchinės struktūros, kurios suinteresuotos destrukcija ir neskaidriai veikiančiomis sistemomis. Nes jos garantuoja, kad visuomenėje bus pakankamai aukštas nepasitenkinimo, kuris naudingas populistų pergalei rinkimuose, lygis. Būtent ši įžvalga, mūsų nuomone, leidžia suprasti, kokį žaidimą žaidžia V. Uspaskichas, stengdamasis išsiūbuoti Vyriausybės valtį. Kaip ir tai, kodėl mokesčių bei pensijų reformos, kurios šiuo metu svarstomos, yra nors ir naudingos, tačiau ir vėl bus įgyvendintos kreivai. Apie tai rašome ir „Faktų ir komentarų“ skiltyje – „Dabartiniai studentai į pensiją eis sulaukę 105 metų arba mirę“. Nes būnant valdžioje su populistais realizuoti sisteminės reformos, kuri apimtų ir rinkėjams malonius, ir nemalonius sprendimus, tačiau būtų orientuota į ekonomikos potencialo didinimą bei gerovės augimą, tiesiog neįmanoma. Beje, įžvalgose atkreipiamas dėmesys ir į tai, kokius tipinius scenarijus rinkimams gali būti paruošusios prokremliškos ir oligarchinės struktūros.

Tendencijoje „Zenonas saugo dzimakraciją, o jį – nomenklatūros matrica“, aptariame kitą nerimo teikiantį faktą, apie kurį (tai jau tampa įprasta), be mūsų redakcijos, žiniasklaidoje nekalba niekas. Jis verčia nerimauti tiek dėl socialdemokratų vertybių, tiek dėl jaunųjų lyderių galimybių laimėti rinkimus, atsižvelgiant į jų skaidrumą. Tikriausiai visi yra girdėję apie Darbo partijos juodosios buhalterijos bylą, kurioje, kaip teigiama, prasisuko apie 20 mln. litų. Nors tikriausiai visi supranta, kad jei šie pinigai buvo išleisti, tai jie visų pirma buvo skirti pergalei Seimo rinkimuose. Taigi prokurorai teigia, kad šiuos pinigus sugebėjo užfiksuoti, tačiau kodėl koncertų, daugybės teigiamų straipsnių žiniasklaidoje ir tikriausiai nemokamai televizijose šokančio bei kitaip iš gražiosios pusės rodomo V. Uspaskicho nesugebėjo užfiksuoti Z. Vaigauskas? Ir kodėl tokį pareigūną asmeniškai nuo prezidentės D. Grybauskaitės kritikos stojo ginti A. Butkevičius? Nes jei iš tiesų socialdemokratai Z. Vaigauską saugo tik tam, kad šis sudarytų sąlygas rinkimuose geriau pasirodyti tiems populistams ar milijonieriams, kurie vėliau sudaro koaliciją su socialdemokratais, tai atsiduoda kontroliuojama demokratija. Todėl būtų gerai, jei modernaus ministro pirmininko įvaizdį paliekantis A. Butkevičius rastų jėgų skaidrinti rinkimų ir žiniasklaidos erdvę, kad kituose rinkimuose dominuotų ne pinigų maišai, o politiniai lyderiai, siekiantys modernizuoti Lietuvos kapitalizmą.

Taip pat šiame numeryje rekomenduojame perskaityti:

 - Hillary Clinton gali įveikti Bushą Jauniausiąjį ir perrašyti istoriją
 - Kaip Kinijos valdžia stengiasi įtikinti visuomenę, kad yra socialiai teisinga?
 - Gitano Nausėdos komentarą „Kad palūkanų rojus netaptų finansiniu pragaru“
 - Kodėl JAV galima prisiteisti 1,2 mlrd. JAV dolerių, o Lietuvoje – 10 tūkst. kartų mažiau?
 - Europa skatina savo ekonomiką, tačiau gali pačirškinti JAV akcijų rinką
 - Apie reklamos agentūrų evoliuciją, kuriai grėsmę kelia „Google“, bet kurią saugo artojai

Ir kitus straipsnius, komentarus bei įžvalgas  Naujienų prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti žurnalo „Valstybė“ naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą:

  Reklama

Dizainas: Puslapiai.eu
Sveitainėje naudojama MegaTVS